Vliesové tapety jsou přelomovou novinkou - povrch tapety může být stejný jako u vinylových tapet - tedy různě upravená vrstva vinylu. Ovšem podklad není papír, ale vláknitá buničina, resp. vlies, což dává tomuto druhu tapet zcela nové možnosti - lepidlo se nanáší pouze na stěnu, tapeta se lepí tzv. "za sucha". Práce je mnohem snazší, čistší, suchá tapeta se snadno zařezává, netrhá se. Pokud se Vám nepodaří nalepit tapetu napoprvé, nevadí - tapetu stáhne ze stěny nepoškozenou a nalepíte ji znovu.
Vliesové tapety jsou tedy velmi oblíbené, a to zejména díky svým vlastnostem:
Tapetujte jako profesionál - videonávod i s českým textem:
Tapetování vliesovými tapetami je opravdu snadné a zvládnete jej bez problémů. Návod na zpracování a vysvětlivky symbolů naleznete i na etiketě tapety.
Jak správně lepit vliesové tapety - návod:
Před začátkem tapetování tapety rozbalte a zkontrolujte vzor. Na příbalovém letáčku tapety je uvedeno číslo šarže (např. 7A). Na jednu stěnu použijte tapety se stejným číslem šarže. V opačném případě by se mohly vyskytnout barevné odchylky. Po nalepení tří pásů tapety znovu zkontrolujte případné nedostatky kvality. Pokud máte pochyby o kvalitě, kontaktujte nás. Mějte však na paměti, že pro většinu vzorů tapet slouží jako předloha příroda, a to i se záměrnými nepravidelnostmi a stíny. Tyto efekty dodávají mnohým tapetám osobitost a nejsou podnětem k reklamacím. Výrobce nepřebírá náklady na zpracování více jak tří pásů tapety. Příbalové letáky (etikety s číslem vzoru a výrobní šarží) prosíme uschovejte - bez nich není možno reklamaci uplatnit.
1. Příprava podkladu
Tento krok bývá často podceňován, ale zde se rozhoduje o tom, jak se vám tapeta bude lepit a jaký bude celkový výsledek tapetování. Základem je čistý, suchý, pevný, rovný a lehce savý povrch, zbavený starých tapet a nedostatečně pevných nátěrů. Více o tom, jak připravit podklad, se dočtete ZDE (Příprava podkladu pro tapetování). A nyní přichází na řadu penetrace (Jak a proč penetrovat). Díky použití penetračního nátěru se podklad zcelí a zpevní, následné tapetování je pak bez problémů. Možná se vám tento krok zdá trochu zbytečný, ale neoddiskutovatelným faktem je, že jej uděláte pouze před prvním tapetováním, pak už jen tapetujete novými tapetami na připravený podklad.
2. Lepidlo, nářadí
Lepidlo připravte dle návodu na balení. Doporučujeme kvalitní lepidla na vliesové tapety, které máme v nabídce. Náš tip je lepidlo Metylan liquid-koncentrát - tekutý koncentrát, tedy žádné míchání prášku, pouze naředíte a ihned můžete tapetovat. Připravte si také pomůcky pro tapetování - váleček k nanášení lepidla neo štětku, přítlačný váleček nebo tapetovací kartáč, nůžky, případně odlamovací nůž, pravítko a další drobnosti. Lepidla i nářadí najdete v naší nabídce ZDE.
3. Tapetování
Tapetovat začínáme směrem od okna. Pokud nemáte rovné stěny, doporučujeme vyměřit první pás tapety pomocí olovnice. Podle výšky stěny ustřihněte první pás tapety s přesahem cca 5 cm na obou stranách. Jestliže má tapeta raport (opakování vzoru), položte ustřižený pás tapety lícem nahoru, vedle něho ve směru lepení přiložte pokračující roli tapety, sesaďte vzor a označte si začátek druhého pásu tapety. Lepidlo naneste na stěnu v šíři o něco větší, než je lepený pruh tapety. Suchý pás tapety lepte shora dolů a vyhlazujte pomocí přítlačného válečku nebo tapetovacího kartáče. Pokud lepidlo znečistí lícovou stranu tapety, snadno ji očistíte vlhkou houbou nebo hadříkem. Přesahující okraje tapety zařízněte odlamovacím nožem a vyhlaďte.
U druhého pásu postupujte podobně jako u prvního - ustřihněte si druhý pás tapety a označte začátek třetího. Naneste lepidlo na stěnu. Druhý pás lepíme na stěnu tak, aby navazoval případný vzor. Tapety lepíme tzv. na sraz, k sobě, nepřekrýváme je přes sebe, ani nesmí být mezi jednotlivými pruhy mezera, rozhodně se nesnažte natlačit pruhy k sobě nebo od sebe. Pokud se nepodaří pruh nalepit na poprvé, tapetu odlepte od stěny a lepení opakujte. Obdobně pokračujte s dalšími pásy tapety.
Schnutí tapety nechte probíhat za normální pokojové teploty, cca 18 - 20oC, netopte, ani nadměrně nevětrejte.
Lepení v nerovných nebo jinak problematických místech, například rozích - část tapety, která přesahuje na druhou stěnu, zatím nechte přesahovat. Stejně tak s přesahem nalepte první pás tapety na druhou stěnu. Nyní přitlačte tapety do rohu a obě navzájem se překrývající tapety prořízněte jedním řezem. Odstraňte zaříznuté konce tapet a spoj vyhlaďte válečkem nebo kartáčem.
Tapetování okolo zásuvek a vypínačů - v tapetované místnosti vypněte přívod elektrického proudu. Demontujte kryty zásuvek a vypínačů. Tapetu, která zakrývá zásuvku, resp. vypínač, opatrně odlamovacím nožem křížem prořízněte. Následně odstraňte část tapety, která zasahuje do elektrického zařízení. Nakonec namontujte kryty zásuvek a vypínačů.
Lepení okolo soklových lišt - pokud je to možné, lišty demontujte. Tapetu v dolní části zařízněte co nejníže, aby lišta tapetu následně překryla. Nakonec namontujte lišty zpět.
Lepení tapet na nedostatečně savý podklad - v tomto případě doporučujeme přimíchat do lepidla 10 až 15% disperzního lepidla.
Odstraňování vliesových tapet - to je zcela snadné - špičkou nože (ale třeba i jen nehtem) odchlípnete jeden růžek tapety a stejnoměrným tahem odlepíte celý pruh tapety za sucha ze stěny.
A zde se můžete podívat na video jak lepit vliesové tapety - je sice v němčině, ale přesto velmi názorné a také vtipné :-) Autorem je výrobce tapet A.S.Création, jehož celou kolekci Vám nabízíme.
... zpět na Návody a rady
Pokračovat na:
... jak připravit podklad pod tapety
... jak penetrovat
... značky na tapetách - piktogramy
... vybírat vliesové tapety na zeď
... vybírat ze všech tapet na zeď
... více informací o vliesových tapetách
... jak lepit vinylové a papírové tapety
Platební metody